Award Winners

CUB SECTION

Name of the Golden Arrow Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Arckojit Bose 4th 2016 Cub
... ... ... ... ...

Name of the State Chief Commissioner Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Jishnu Sarkar 4th 2016 Cub
2 Priyank Gupta 4th 2016 Cub
3 Avinaba Bhattacherjee 4th 2016 Club
4 Tanishk Surana 4th 2016 Cub
5 Japesh Maheswari 4th 2016 Cub
6 Kartavya Jhinjhinwala 4th 2016 Cub
7 Bishal Mondal 4th 2016 Cub
8 Rabindra Nath Mondal 4th 2016 Cub

SCOUT SECTION

Name of the President's Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 KANAK ROY   1963 Scout
2 DILIP DUTTA   1963 Scout
3 SAMIR BASU   1966 Scout
4 PRADIP DUTTA 10th 1966 Scout
5 RABIN DUTTA   1966 Scout
6 LATE PRATIP DUTTA 10th 1967 Scout
7 LATE AJOY KUNDU 4th 1969 Scout
8 SUSANTA BOSE   1969 Scout
9 ANINDYA GANGULY   1970 Scout
10 GAUTAM SEAL   1970 Scout
11 SANJOY GOPAL KUNDU   1971 Scout
12 PRADEP DUTTA 4th 1971 Scout
13 CHANDAN SEN 4th 1971 Scout
14 DEBASHISH DUTTA 4th 1972 Scout
15  MANABENDRA KUNDU 4th 1972 Scout
16 SUJOY GOPAL KUNDU 4th 1973 Scout
17 ARINDAM BHATTACHARYYA 9th 1982 Scout
18 ASHOKE SEN 9th 1982 Scout
19 KAMALESH SEAL 9th 1982 Scout
20 MONOJIT DUTTA 9th 1982 Scout
21 TAPAS BHATTACHARYYA 9th 1982 Scout

Name of the Rashtrapati Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
22 Sreemantra Patra 3rd 1997 Scout
23 Praksh Gayen 3rd 1997 Scout
24 Ashim Mallik 1st 1998 Scout
25 Sudipta Mandal 3rd 1998 Scout
26 Sujoy Chakroborty 5th 1998 Scout
27 Rajib Pramanik 5th 1998 Scout
28 Biswanath Dutta 5th 1998 Scout
29 Sanat Dutta 5th 1998 Scout
30 Arijit Dutta 9th 1998 Scout
31 Subhajit Dutta 9th 1998 Scout
32 Sumon Majumder 1st 1999 Scout
33 Goutam Chakroborty 1st 1999 Scout
34 Sumanta Sadhadhuka 1st 1999 Scout
35 Diapnkar Mandal 3rd 1999 Scout
36 Arnab Mitra 5th 2000 Scout
37 Arijit Chowdhury 5th 2000 Scout
38 Anal Chowdhury 5th 2000 Scout
39 Trithist Dey 1st 2001 Scout
40 Surya Sen 1st 2001 Scout
41 Suranjan Kundu 1st 2001 Scout
42 Sandip Mitra 1st 2001 Scout
43 Biswajit Patra 3rd 2001 Scout
44 Bhaskar Mandal 3rd 2001 Scout
45 Krishna Mandal 3rd 2001 Scout
46 Rajib Singh 1st 2009 Scout
47 Sourav Das 1st 2010 Scout
48 Bappa Gayen 1st 2010 Scout
49 Biswajit Barik 1st 2010 Scout
50 Shib Sankar Roy 1st 2010 Scout

Name of the Rajya Puraskar Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Sunil Bhuja 1st 2006 Scout
2 Mritunjoy Majumder 3rd 2013 Scout
3 Ajoy Mondal 1st 2014 Scout
4 Puskar Samonto 1st 2014 Scout
5 Tamim Iqbal 10th 2015 Scout
6 Arkojoti Majumder 10th 2015 Scout
7 Susovon Bhowmick 1st 2015 Scout
8 Sayor Charterjee 10th 2015 Scout
9 Anshu Gupta 4th 2015 Scout
10 Subho Chandra Pradhan 1st 2015 Scout

ROVER SECTION

Name of the Rashtrapati Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Debesh Roy 5th 2001 Rover
2 Jantu Das 5th 2001 Rover
3 Samir Sikdar 5th 2001 Rover
4 Ranabir Das 2nd 2001 Rover
5 Somnath Saha 2nd 2001 Rover
6 Sambhu Saha 2nd 2001 Rover
7 Bramha Nath Adak 2nd 2001 Rover
8 Madhab Sen 2nd 2002 Rover
9 Jodeb Duta 5th 2002 Rover
10 Bijoy Mandal 5th 2002 Rover
11 Santanu Shaw 2nd 2015 Rover
12 Sourav Das 2nd 2015 Rover
13 Shib Sankar Roy 2nd 2016 Rover

Name of the Rajya Puraskar Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Rajib Singh 2nd 2014 Rover
2 Prosenjit Maity 2nd 2016 Rover
3 Surajit Saha 2nd 2016 Rover

GUIDE SECTION

Name of the Rashtrapati Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Amrita Raha 2nd 1998 Guide
2 Aparna Majumder 2nd 1998 Guide
3 Sreeparna Chandra 2nd 1998 Guide
4 Sangeeta Mandal 3rd 1998 Guide
5 Sutapa Das 3rd 1998 Guide
6 Adar Mandal 3rd 1998 Guide
7 Moetree Raha 2nd 2002 Guide

Name of the Rajya Puraskar Awardees of East Calcutta District Association

Sl No Name Group Year Section
1 Madhura Ghosh 2nd 1997 Guide
2 Jayati Sengupta 2nd 2000 Guide
3 Priyanka Sarkar 2nd 2000 Guide
4 Tarit Dey 1st  2001 Scout
5 Bhaskar Mandal 3rd 2000 Scout
6 Surajit Mandal 3rd 2001 Scout
7 Simpha Halder 4th 2002 Guide
8 Timpha Halder 4th 2002 Guide
9 Bipasa Patra 4th 2015 Guide
10 Poulomi Mondal 4th 2016 Guide
11 Rumi Bar 4th 2017 Guide
12 Susmita Roy 4th 2018 Guide
Close Menu